Гендерні стереотипи у вихованні дитини
Яку іграшку ви б купили, щоб подарувати знайомому хлопчику? Якщо першою ви згадали машинку, можете себе привітати: ви тільки-но стикнулися з гендерним стереотипом. Якщо за нашого дитинства цьому питанню придавали мінімум уваги, то зараз ситуація змінилась, і гендерно-нейтральне виховання стало справжнім трендом. Давайте розберемося, чи погано ділити виховання на «хлопчаче» та «дівчаче», у чому виявляється вплив гендерних стереотипів на дитину та що робити, щоб вона не відчувала тиск від нав’язаних обмежень.
Що таке гендерні стереотипи та у чому вони виявляються?
Якщо узагальнити, то під гендерним стереотипом мається на увазі загальне суспільне уявлення про те, як повинні виглядати чоловік та жінка, як поводити себе та яку роль виконувати у суспільному чи подружньому житті. Наприклад, є неписані «стандарти» того, як повинні сидіти люди різної статі, які емоції виявляти або чим займатися у сім’ї.
Гендерні стереотипи і діти стикаються на самому початку життя.Яскравий приклад – вибір першого одягу для новонародженого малюка: синє – хлопчик, рожеве – дівчинка. Потім до цього додається манера спілкування з немовлям, яка залежить від статі. Варто відзначити, що років до трьох дитина ще не має гендерної ідентичності: розуміння та визнання себе хлопчиком або дівчинкою приходять пізніше. Проте ще задовго до цього діти запам’ятовують установки батьків, що впливає на їхню поведінку.
Під час подальшого виховання батьки усвідомлено чи неусвідомлено транслюють дитині стереотипи, які впливають на них самих або які є загальноприйнятними у культурі. Ось лише декілька прикладів:
- Бавитися з ляльками – «ганебно» для хлопчика
- Дівчинка – завжди чиста та охайна
- Розділ домашніх справ на «чоловічі» та «жіночі»
- Жінка хазяйнує, чоловік – заробляє
- Чоловіки не плачуть
- Дівчатам не потрібно вміти постояти за себе
- Головне для жінки – вдало вийти заміж
Перераховувати такі установки можна довго. Зрозуміло одне: подолання гендерних упереджень потребує зусиль.
Вплив гендерних стереотипів на дитину
Британське дослідження виявило, що гендерні стереотипи у вихованні дітей впливають на усе подальше життя. Наприклад, 45% дітей вимушені корегувати власну поведінку під тягарем упереджень, пов’язаних зі статтю. До того ж, рівно половина дорослих визнає, що стереотипи вплинули на вибір навчання та кар’єри. Наприклад, серед студентів математичних чи фізичних факультетів здебільшого переважають хлопці, а серед дизайнерів – дівчата. І це незважаючи на те, що інтелектуальні здібності жодним чином не залежать від статі (матеріал TheFawcettSociety, 2019 р.).
Окрім життєвого вибору, гендерні стереотипи у вихованні впливають на побудову системи цінностей. Наприклад, мужність часто ототожнюють з відсутністю емоцій, твердістю та навіть жорстокістю. Дівчатам – навпаки, нав’язують власну зовнішність та «сімейне вогнище» ледь не як сенс життя. Через це втрачаються інші чесноти – розвиток, доброзичливість та вдячність.
Подолання гендерних упереджень у вихованні
Рівноправне виховання дітей – це перш за все розуміння того, що люди будь-якої статі не відрізняються за потенціалом інтелектуального та емоційного розвитку. Кожен може без обмежень обирати собі, модель поведінки, кар’єру чи роль у сім’ї, не прив’язуючись до гендеру. Відмовитися від упереджень може бути нелегко, проте тільки так можна звільнити від них дитину.
Гендерно-нейтральне виховання повинно охоплювати різні сфери життя:
- Захоплення. Щодо іграшок, то нехай дитина сама обирає, що їй подобається. Головне, щоб вони спонукали до фізичного (активні розваги), розумового (розвиваючі ігри) та емоційного (ляльки чи тваринки) розвитку. У більш дорослому віці не слід сперечатися, якщо, умовно, донька зацікавиться футболом, а син – вишиванням. Це тільки їх вибір, який не потрібно обмежувати суспільною думкою.
- Емоції. Переживання та емпатія притаманні як хлопцям, так і дівчатам. Не треба засуджувати дітей, хай вони вільно говорять про свої почуття. Тільки так можна навчитися виявляти їх природньо, але без крайнощів.
- Навички. Навіть якщо у дорослому віці ваша дитина створить сім’ю, важливо, щоб вона могла спокійно задовольняти власні потреби. Наприклад, хлопцю буде корисно навчитися готувати бодай прості страви або прати одяг, а дівчинці – змащувати двері чи міняти лампочки. Для цього корисно почергово залучати дітей у різних домашніх справах.
- Домашні обов’язки. У нашій культурі чоловіків часто «звільняють» від домашніх справ, навіть якщо працюють обидва члени родини. Щоб це не стало причиною сварок у дорослому житті, рівноправ’я потрібно виховувати змалку (звичайно, за допомогою прикладу батьків).
- Ставлення до чистоти. Часто батьки набагато гостріше реагують, якщо саме дівчинка забруднилася під час гри. Щоб прибрати нерівність, любов до порядку потрібно зрощувати у всіх. Проте варто не забувати, що іноді можна надіти одяг, «який не шкода», щоб не боятися забруднитися та побавитися без обмежень.
Подібні принципи бажано запроваджувати у всіх сферах життя, щоб дитина бачила послідовність. Гендерно-нейтральне виховання у комплексі з відповідним прикладом батьків – це методика, яка допоможе дитині вирости без зайвого тиску, реалізувати свої кращі якості та побудувати життя без непотрібних обмежень, притаманних недосконалому суспільству.