Лідерство у дитині – як його виховувати?

Лідерство у дитині – як його виховувати?

Що таке «краще майбутнє», якого всі люблячі батьки бажають своїм дітям? Напевно, у кожного є своя відповідь на це запитання, залежна від життєвих цінностей, обставин та здібностей, які вже розвиваються у дитини. Проте досягнення майже будь-яких цілей, особливо тих, що пов’язані з конкуренцією, потребують цілеспрямованості та формування лідерських навичок у дітей. Дізнайтеся, навіщо потрібно бути лідером ще у дитинстві та що робити для розвитку таких важливих здібностей.

Дитина лідер: це добре чи погано?

Зазвичай дорослі можуть помічати лідерство у дитини ще у дошкільному віці. Задатки таких навичок виявляють себе у звичайній дитячій грі. Наприклад, у пісочниці чи дитсадку малюк може зібрати навколо себе інших дітлахів, організувати гру, донести свою ідею та стежити за тим, щоб усі грали за правилами. Саме це й означає бути лідером.

Варто розуміти, що лідерські якості у дитини молодшого віку – це здебільшого природжені навички: вони або є, або їх немає. Проте це не означає, що така дитина природжена стати лідером. Часто буває, що під час дорослішання такі властивості кудись втрачаються, а тихі та непримітні дітлахи – навпроти, стають помітними. Чому ж так відбувається? Справа в тому, що нерідко дорослі допускають помилки під час виховання, через що дитячі здібності пригнічуються. Інші батьки, навпроти, бажають розвинути лідерські якості у дитини за будь-яку ціну, що може навіть дати протилежний результат.

Якщо у молодшому віці з’являються керівні здібності, це не проходить непоміченим для батьків та вихователів. Питання в тому, як вони реагуватимуть на це. Буває, що дорослі починають забагато хвалити дитину та використовувати її здібності «на 200%». Ось тут наявність лідерства у дитини може зіграти злий жарт, бо в неї з’явиться завищена самооцінка, однолітки почнуть заздрити, а наприкінці буде зворотній результат – втрата авторитету та погані відносини.

Щоб дитина лідер могла у повній мірі розвивати власні здібності, батькам перш за все потрібно приборкати особисті амбіції та не насаджувати власні ідеї. Пам’ятайте: кожна людина, навіть малюк, – це особистість, яку потрібно поважати та уникати тиску на неї. Крім того, пам’ятайте, що справжній лідер ніколи не прагне до насильницького верховенства над іншими, тому таку поведінку не можна заохочувати. Ваше завдання – м’яко направляти дитину, і тоді вона досягне власного успіху, не нав’язаного амбіціями дорослих.

Як виховати лідера: ключові риси керівника

Розвиток лідерства в дітей – це шлях, під час якого формуються ключові якості, без яких неможливо уявити талановитого керівника. Роль батьків у тому, щоб заохочувати розвиток цих рис та створювати умови для їх реалізації. Будь-які курси дитячого лідерства спрямовують увагу на такі напрямки:

  1. Вміння планувати. Якщо на кораблі не знають, куди пливуть, то жоден вітер не буде супутнім. Тому потрібно змалку вчити дитину будувати детальний план, розраховувати час на його виконання та втілювати цей «проект» у життя. Поле для тренування майже безмежне: ви можете разом обговорювати майбутню прогулянку чи навіть відпустку, ставити цілі на навчання чи фізичні тренування тощо. Пам’ятайте: щоб у дитини була мотивація, це потрібні бути її мрії, а не думки, що нав’язані дорослими.
  2. Ініціативність. Подібно до «заводного» малюка у пісочниці, який придумує заняття та роздає ролі іншим дітлахам, дитина лідер має вчитися тому, що ініціатива не карається, а заохочується. Не відмахуйтеся від дитячих ідей, навіть якщо вони здаються безглуздими. Краще разом сісти, обговорити цю ініціативу та придумати, як її краще реалізувати.
  3. Відповідальність. Вчіть дитину сумлінно виконувати важливі завдання, а також нести відповідальність за власні вчинки. Будьте послідовними: якщо ви запроваджуєте санкції за огріхи, не забувайте про винагороду за успішне виконання завдань.
  4. Хоробрість. Рішучість та відвага потрібні, щоб приймати важливі рішення, а також виходити із зони власного комфорту, коли випадає можливість покращити життя. Навчитися хоробрості допоможуть казки, історії з життя, а також ваш особистий приклад. Але не забувайте, що хоробрість не має нічого спільного з насильством.

Окрім перелічених корисних рис, під час формування лідерських навичок у дітей важливо запобігти негативним наслідкам. Перш за все, потрібно навчити малюка гнучкості, щоб він міг змінювати свої плани з урахуванням обставин. Не забувайте про спілкування: справжній лідер завжди прислухається до інших, навіть якщо вони мають більше досвіду. Спробуйте згадати, які риси вашого керівника або викладача викликали неприйняття, щоб допомогти дитині позбутися них якомога скоріше.

Як виявилося, виховати лідера можна навіть з дитини, яка раніше не брала на себе відповідальність. Рецепт простий: вчить дитину планувати, виявляти ініціативу, відповідати за вчинки та виявляти хоробрість, одночасно розуміючи межі власних знань та можливостей. І головне, пам’ятайте: ваша дитина – вже особистість, тому хай саме вона вирішує, якою людиною стати. Направляйте її, і прояв лідерських якостей не змусить себе чекати.

Made with