Розвиток емоційного інтелекту в дітей: чому це важливо?

Розвиток емоційного інтелекту в дітей: чому це важливо?

Чи можна навчити дітей керувати своїми емоціями так само, як вони вчаться читати чи рахувати? Цікаве питання, і відповідь на нього – так. Якщо раніше вважалося, що головна запорука успіху людини – це її IQ, тобто інтелект, то сучасні дослідження раз по раз доводять важливість емоційного інтелекту (ЕІ, або EQ). А чи звертаєте ви увагу на емоції своєї дитини? Найближчими хвилинами дізнаємося, чому розвиток EQ у дітей настільки важливий.

Що таке емоційний інтелект?

За визначенням, емоційний інтелект у дітей та дорослих – це здатність розпізнавати власні емоції, розуміти та керувати ними. Також ЕІ допомагає людині взаємодіяти з емоціями інших людей, розуміти їх та діяти відповідно.

Загалом EQ можна поділити на 5 складових частин:

  1. Самоусвідомлення – розуміння власних емоцій.
  2. Саморегуляція – вміння керувати емоціями.
  3. Мотивація – здатність досягати цілей, долаючи труднощі.
  4. Емпатія – розуміння почуттів інших людей.
  5. Соціальні навички – ефективне спілкування та побудова відносин.

Подібно до інтелектуальних здібностей, жодна дитина не народжується з розвиненим ЕІ. Ця риса розвивається під час дорослішання, проте у жодному разі не сама по собі: на неї впливає оточення, взаємодія з батьками, дітьми та дорослими.

Чому важливо розвивати емоційний інтелект у дітей?

Для батьків дуже важливо піклуватися про емоційний стан своїх дітей та всіляко сприяти роботі над комунікативними навичками. Якщо розвиток EQ у дітей відбувається належним чином, це призводить до таких наслідків:

  1. Соціалізація. Розуміння емоцій інших дітей та дорослих допомагає будувати здорові стосунки. У такому разі дитині легше знайти друзів та долати неминучі конфлікти.
  2. Емоційна стійкість. Реакція на стрес та пережиті невдачі має прямий вплив на подальший розвиток. Саме ЕІ допомагає справлятися з чорними смугами, які можуть бути набагато складнішими для дітей, аніж це здається нам, дорослим.
  3. Покращення успішності. Коли людина тримає емоції під контролем, вони не заважають інтелектуальним здібностям, завдяки чому легше засвоювати інформацію та концентрувати власну увагу. Результатом стане покращення оцінок.
  4. Здорова самооцінка. Дитячі онлайн заняття з емоційного інтелекту допомагають добре розумітися в власних емоціях та потребах. Як наслідок, діти стають впевненішими у собі та не дозволяють іншим похитнути цю впевненість.

Емоційний інтелект у дітей – це не тільки про результат тут та зараз, але й про інвестиції в майбутнє. Здобуті навички дуже допоможуть у дорослому житті, коли доведеться працювати у команді, вирішувати конфлікти с колегами або знайомими, виявляти співчуття до інших, будувати сімейні стосунки. Приділіть увагу ЕІ зараз, і ви значно полегшите доросле життя для вашої дитини.

Як розвивається емоційний інтелект?

Жодна людина не народилася зі здатністю розуміти емоції інших: це поетапне зростання, успіх якого напряму залежить від створених умов. Запам’ятати, як розвивати емоції у дітей, не так вже й важко. Потрібно лише розуміти, що цей процес відбувається на практиці та за активного сприяння батьків. Зокрема, вам допоможе такий підхід: 

  1. Навчання емоціям. Коли дитина щось явно відчуває, озвучте це у розмові з нею: «Ти виглядаєш засмученим, що сталося?» Допомагайте малюку розпізнавати власні емоції, спонукайте називати їх та допомагайте це запам’ятати. Вашими помічниками стануть книги, мультфільми або вигадані ігри, під час яких можна пояснювати, що відбувається.
  2. Розвиток емпатії. Обговорюючи взаємодію дитини з оточуючими, можна запитати: «Як ти думаєш, що зараз відчуває твій друг?» Також подібні запитання можна ставити під час ігор, щоб дитина замислювалася над тим, що можуть відчувати оточуючі.
  3. Контроль власних емоцій. Нам би хто допоміг іноді, чи не так? Насправді, все не так складно. Розповідайте, як можна заспокоїтися завдяки диханню чи рахуванню, привчайте перш за все думати про можливі наслідки емоційних дій.
  4. Соціальні навички. Щоб розвиток EQ у дітей був неспинним, їм важливо спілкуватися з іншими, грати у команді. Будьте поруч, щоб навчити мирному вирішенню конфліктів, слуханню та повазі до емоцій інших.

Ну і найголовніше: не забувайте про власний приклад. Вчинки батьків набагато сильніші за слова. Тому намагайтеся контролювати емоції навіть під час стресу та враховуйте почуття інших. Тоді дитина буде охоче наслідувати вас.

Наразі існують дієві курси емоційного інтелекту для дітей, наприклад, у центрі Minesvit. Групові заняття з ментором – це саме той інструмент, який допоможе відточити навички на практиці у будь-якому віці. Почніть вже сьогодні – допоможіть дитині зрозуміти її емоції та закласти фундамент для впевненого дорослого життя!

Made with