Розвиток емоційного інтелекту в умовах онлайн-навчання: Чи можливо це?
Емоційний інтелект – нове для багатьох батьків поняття, проте воно є дуже важливим у розвитку дитини. Ця властивість формується під час виховання, навчання та живої комунікації у суспільстві. Саме тут приховано проблему: онлайн навчання позбавляє прямої взаємодії з ровесниками, через що контролювати власні емоції достатньо складно. Дізнайтеся, що можуть зробити батьки, щоб навіть під час дистанційного навчання емоційний розвиток дитини не гальмувався.
Важливість емоційного інтелекту у житті дитини
Під емоційним інтелектом мається на увазі сукупність навичок, які є необхідними для розвитку та підтримки, створення комунікації з друзями, сім’єю, знайомими. Жодна особистість не може жити без взаємодії з іншими людьми. Стосунки присутні у кожній сфері життя, зокрема, у задоволенні власних потреб, побудові дружніх відносин, формуванні кола спілкування та навіть під час розвитку ділових зв’язків. Емоційний інтелект є настільки важливим, що його нестача може негативно вплинути навіть на дітей.
Розвиток емоційного інтелекту має прямий вплив на життя та соціалізацію дитини. Цей процес можна спостерігати у таких важливих навичках:
- Аналіз емоцій оточуючих. Вміння розпізнавати стан ровесників або дорослих – важливий інструмент, який допомагає адаптуватися під обставини та коригувати власну поведінку.
- Здатність оцінювати свої відчуття та інтерпретувати їхнє значення, стримуючи свій емоційний стан.
- Співчуття. Дуже важлива риса, яка спонукає надавати емоційну підтримку чи практичну допомогу. Співчуття – це фундамент для міцних дружніх та соціальних зв’язків, у яких народжується довіра.
- Контроль емоцій. Відсутність цієї навички – проблема у житті. Адже здатність приховати чи зупинити прояви власних емоцій дає можливість запобігти необдуманих вчинків, слів та рішень, які потенційно могли би погіршити життя.
- Стриманість. Розуміння того, коли треба діяти та займати активну життєву позицію, а за яких умов краще не реагувати, щоб уникнути негативних наслідків.
На практиці ця сукупність навичок робить людину більш гнучкою та здатною реалізувати себе у суспільстві. Дитячий розвиток стає помітним у тому, що дитина легко знаходить хорошу компанію та вірних друзів. У дорослому віці це стає запорукою для адаптації на роботі, побудові доброзичливих стосунків із сусідами та навіть для пошуку партнера для подружнього життя.
Як розвивати емоційний інтелект під час дистанційного навчання
Емоційний розвиток дитини відбувається паралельно з психологічним та інтелектуальним зростанням. Якщо ви займаєтесь у режимі онлайн навчання, треба розуміти, що школяру бракуватиме уваги від вчителя та взаємодії з однокласниками, під час яких напрацьовуються такі навички. Але це не означає, що розвиток емоційного інтелекту обов’язково сповільниться. Батькам під силу допомогти дитині, щоб вона навчилася керувати емоціями та не відчувала незручностей у соціумі. Вживайте наведені нижче корисні поради.
Спілкуйтеся
Цей крок – база, на якій будуються всі інші поради. Спілкуватися з дитиною означає слухати та ставити запитання. Важливо, щоб це не відбувалось механічно: потрібно виявляти щиру зацікавленість до думок та почуттів дитини. Тоді вона буде довіряти вам та зрозуміє, що важлива для вас, а ви – помічник, який допоможе навіть у складній ситуації.
Навчіть розуміти емоції
На перший погляд це складно, але на практиці потрібно лише розповідати дитині, що відчувають навколишні люди (а також ви самі) у будь-яких обставинах. Також корисно наочно пояснювати, як наші дії або вчинки впливають на почуття інших.
Окрім розуміння людей, що повсякденно оточують дитину, треба навчити її усвідомлювати власні почуття. Якщо вона виявляє гнів, страх або сум, підтримайте її та м’яко поясніть, як можна висловити ці емоції словами або діями, щоб це було обдумано.
Розповідайте, як стримувати погані емоції
У слушний час не втрачайте можливості пояснити, що для вирішення проблеми не треба вживати грубість, насилля або роздратування. Дуже дієвими є рольові ігри або психологічні казки, у яких герой стикається з такими самими труднощами. Нехай дитина самостійно міркує над різними варіантами виходу з ситуації, щоб зрозуміти, який з них буде найефективнішим.
Якщо трапляються неприємні ситуації, не втрачайте можливості обговорити їх та, якщо можливо, разом шукайте позитивні риси у такому випробуванні. Так знайти вихід буде набагато легше.
Не забувайте про власний приклад
Дитячий розвиток неможливий без наслідування прикладу батьків. Працюйте над власним емоційним інтелектом, обговорюйте особисті почуття та не дозволяйте, щоб вони брали гору над здоровим глуздом.
Візьміть до уваги: діти добре запам’ятовують, що ви кажете, та ще краще – те, що ви робите. Будьте поруч з дитиною, обговорюйте емоції та життєві ситуації, подавайте гарний приклад. Тоді навіть онлайн навчання не стане на заваді емоційному розвитку, який зробить її розсудливою, виваженою, проте цікавою та відкритою людиною, якій буде легко у будь-якому суспільстві.